פתיחת תיק עוסק פטור בחינם – איך לפתוח תיקים ברשויות בקלות?

רוצים לפתוח עסק עצמאי? כדי לעשות זאת אפשר לפתוח תיק עוסק פטור (עוסק זעיר) וכדי לעשות זאת צריך לפתוח תיקים ברשויות ואפשר גם בחינם. אחר כך, אפשר לעבור להיות עוסק מורשה ששם צריכים לשלם מסים נוספים.

הנה הכל בנושא.

מה זה עוסק עוסק פטור?

עוסק פטור הוא בית עסק זעיר בישראל אשר סך המכירות השנתיות של העסק עד סכום מסויים שנקבע בהוראות החוק בארץ. בעצם, מדובר על אדם יחיד, לא חברה, כך שלמעשה זהו עובד עצמאי שהוא בית עסק.

עוסק פטור זו השיטה הפשוטה ביותר להקמת עסק בישראל, המתאימה בעיקר לאנשים שסכום ההכנסות מהעסק עד גבול מסויים, כך שבמקרה כזה לא משלמים ולא מקבלים החזר מע"מ (מס ערך מוסף) מהמדינה.

אם אתם עוברים את הסכום המסויים שנקבע בחוק, אז אתם חייבים להעביר את העסק מסטטוס עוסק פטור לסטטוס עוסק מורשה. אז תצטרכו לגבות מע"מ מהלקוחות ולשלם אותם ומצד שני תוכלו לקבל החזר מע"מ על הוצאות. עוסק מורשה אינו מוגבל בסכומים.

פתיחת תיק עוסק פטור

כדי לפתוח עסק ולמכור מוצרים או שירותים ללקוחות, חובה לפתוח עסק בישראל. אם אתם עושים עסקה חד פעמית (למשל מכרתם ציוד לבית עסק באופן חד פעמי) אז אפשר לפנות לרשות המסים כדי לתייג את העסקה הזו ככזו.

פתיחת תיק עוסק פטור כרוכה ברישום ברשויות המדינה והם: רשות המסים והביטוח הלאומי.

פתיחת תיק עוסק פטור בחינם

כיום ניתן לפתוח תיק זה בחינם ללא צורך בגורם מקצוע.

אך תמיד אפשר להתייעץ ולבחור איש מקצוע כזה (רואה חשבון, יועץ מס, עורך דין).

איך לפתוח תיק עוסק פטור?

פתיחת עסק מסוג עוסק פטור בחינם כרוכה בביצוע 3 הפעולות הבאות ביחד ובאופן רצוף:

  1. פתיחת תיק במשרדי מע"מ – מס ערך מוסף הוא מס שמוטל בגובה 17% על מוצרים ושירותים (אמנם עוסק פטור לא מקבל מע"מ ולא משלם מע"מ, אך הוא חייב להירשם שם קודם כל). כדי לעשות זאת, צריך לגשת למשרדים הקרובים למקום המגורים או העסק ולבקש למלא טופס פתיחת תיק עוסק פטור.
  2. פתיחת תיק במשרדי מס הכנסה – מס הכנסה זה המס שמוטל על הרווח שלכם בעסק (כולם חייבים לשלם). כדי לעשות זאת, ניגשים למשרדים קרובים למקום מגורים או העסק ומבקשים פתיחת תיק עוסק פטור / עובד עצמאי.
  3. פתיחת תיק במשרדי הביטוח הלאומי – דמי ביטוח לאומי ובריאות הם מסים שמוטלים על הכנסה כדי לממן קצבאות ותשלומים כאשר נצטרך אותם. כדי לפתוח תיק שם, יש לגשת למשרדים במקום המגורים או העסק ולבקש פתיחת תיק עובד עצמאי.

לאחר פתיחת 3 התיקים הללו, אפשר להתחיל לעשות עסקים בישראל.

על הכנסות מלקוחות, צריך להוציא להם קבלות בבית דפוס או אפשר להשתמש בתוכנת הנהלת חשבונות חינמית.