סיוע משפטי חינם מהמדינה – כל המידע החשוב

צריכים עזרה או סיוע בעניינים משפטיים? ניתן לקבל סיוע משפטי חינם מהמדינה (מטעם משרד המשפטים) בכפוף להגשת בקשה מיוחדת. הסיוע המשפטי ניתן במגוון נושאים שיכולים לעזור לכל אזרח לפתור את הסוגיה.

הנה מדריך מקצועי להשגה בחינם.

מה זה סיוע משפטי חינם?

סיוע משפטי חינם הוא סיוע הניתן לאזרחים בנושאים שונים הניתן על ידי "הסיוע המשפטי" שהוא אגף במשרד המשפטים. המטרה היא לעזור למי שמתקשה להתמודד עם אותם נושאים, בשל מיעוט יכולת.

הסיוע המשפטי הניתן לאזרחים כולל ייעוץ משפטי, הדרכה בנושאים משפטיים, ואף ייצוג בערכאות משפטיות (בתי משפט, בתי דין וכד') או בהליכי יישוב סכסוך, והכל על ידי עורכי דין מיוחדים שהתמנו לכך מטעם משרד המשפטים. הסיוע ניתן בכמה שפות, כך שהדבר מותאם לאוכלוסיות רבות.

הנושאים בהם ניתן סיוע משפטי הם נושאים בתחום האזרחי והם: תעסוקה, אלימות במשפחה, דיור ומגורים, פשיטת רגל והוצאה לפועל, ענייני משפחה, המוסד לביטוח לאומי, אשפוז, קשישים, קטינים, צרכנות, מזונות, פרטיות, לשון רע, חוזים, רשלנות רפואית ועוד כמה.

למי זה מתאים?

סיוע משפטי חינם מהמדינה מתאים לכל אזרח שצריך סיוע בעניינים משפטיים ככתוב מקודם, ואין באפשרותו לממן אותם.

עם זאת, יש לעמוד בכל תנאים לקבלת הזכות הזו:

  1. הנושא המשפטי – צריך לוודא שהנושא הוא אחד מאלה הכתובים מקודם.
  2. מבחן זכאות כלכלית – צריך לעמוד במבחן זה שמורכב מ-2:
    1. מבחן הכנסה – ההכנסה עד 67% מהשכר הממוצע במשק במשפחה עד 3 נפשות. תוספת 6% לכל נפש נוספת.
    2. מבחן רכוש – שווי הרכוש הנזיל אינו עולה על פי 3 מהשכר הממוצע במשק. למעט דירת מגורים.
  3. מבחן הסיכוי לזכות – צריך לוודא שאכן יש סיכוי לזכות במשפט.

בנושאים הקשורים למוסד לביטוח לאומי, אשפוז, ניצולי שואה, נפגעי עבירות מין, אפליה במוצרים, סחר בבני אדם, חייב מזונות הגר בחול – לא נבדקת זכאות כלכלית.

האם זה לגמרי בחינם?

כן! משרד המשפטים נותן את הסיוע המשפטי בחינם, בכפוף לתנאים הכתובים מקודם.

עם זאת, עדיין ייתכן כי יחולו הוצאות משפט או אגרות. ניתן במקרים מסויימים לבקש פטור גם מהם.

כמה חיסכון לעומת התשלום?

חלופות בתשלום עשויות להעלות סכומים של מאות שקלים, אלפי שקלים ואף עשרות אלפי שקלים – בהתאם לסוג התיק, ההליך, התביעה וכל הפרטים שמעבר לכך.

איך לקבל סיוע משפטי בחינם?

כדי לקבל סיוע משפטי, קודם כל יש להגיש בקשה מיוחדת על גבי טופס בקשה שאותו צריך להעביר לאחד ממחוזות הסיוע המשפטי. אפשר גם למלא טופס מקוון ולהגיש באמצעות האימייל.

לאחר הגשת הבקשה, נקבעת פגישה עם עורך דין למסירת הצהרה ובדיקת אימות הנתונים ומסירת מסמכים נלווים. צריך לצרף את כל המסמכים הפיננסיים לאימות מבחן כלכלי ומסמכים משפטיים בנוגע לנושא המבוקש.

צריך לשלם אגרה חד פעמית בסך 36 שקלים לצורך הגשת המסמכים ולהשלים עד לסך כולל של 136 שקלים אם הדבר יוגש לטיפול. יש מקרים מסויימים בהם ניתן לקבל פטור מאגרה.

לאחר מכן, תתקבל החלטה האם להעניק סיוע משפטי, תשובה חיובית או שלילית. אם התשובה חיובית, המבקש יקבל את פרטי עורך הדין להמשך טיפול בתיק.

אם התשובה שלילית, ניתן להגיש ערעור תוך 30 ימים מקבלת ההחלטה.