הר הכסף – איך לחפש ולאתר חסכונות וחשבונות (איתור כספים אבודים)?

חושבים שאיבדתם את כספכם היקר במרוצת השנים במוצרי חיסכון פנסיוניים? אתר הר הכסף הממשלתי יכול לעזור לכם חינם. המערכת מצאה מעל 5 מיליארד שקל כבר.

אז איך בודקים זאת ללא תשלום? הנה מדריך.

מה זה הר הכסף?

הר הכסף הוא מערכת איתור כספים אבודים חינם של משרד האוצר (רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון) המאפשר לכל אזרח במדינת ישראל לחפש ולאתר את הכספים הנשכחים שלו. כספים שבמהלך השנים הופקדו במוצרי חיסכון פנסיוני למינהם כמו קרן פנסיה, קופת גמל, ביטוח מנהלים, קרן השתלמות ועוד.

במהלך השנים, אנחנו מחליפים מקומות עבודה, פותחים כמה מוצרי חיסכון, עוברים בין בנקים, עוברים בין גופי פנסיה, עובדים בתור שכיר או עצמאי, נמצאים במצב אבטלה ועוד הרבה סיבות. כל אחת מהסיבות הללו יכולה לגרום לכך שנשכח שיש לנו חיסכון שהופקדו בהם כספים.

כאשר לא מפקידים או לא מושכים תקופה של 12 חודשים, חשבון החיסכון הופך להיות לא פעיל והכספים הופכים להיות כספים אבודים – שנשכחו על ידי הבעלים. אתר הר הכסף יכול למצוא לכם אותם.

המערכת גם מאפשרת למצוא פקדונות וחשבונות בנק עזובים.

הר הכסף חינם

המדינה השיקה מנוע לצורך איתור כספים אבודים שבו אפשר למצוא בחינם, ללא סיוע חיצוני וללא כל תשלום או פניה לאיש מקצוע – הכל לבד וממש חינם. המנוע נקרא הר הר הכסף.

למי זה מתאים?

כל אדם שחושב שיש לו כספים נשכחים בחיסכו פנסיוני כזה או אחר.

האם זה לגמרי בחינם?

כן! אתר הר הכסף הממשלתי הוא חינם לגמרי. המערכת מוגבלת עד 10 ניסיונות, כדי לשמור על אבטחת המידע האישי.

חשוב להיזהר, יש אתרים מתחזים לאתר הממשלתי ולוקחים פרטים אישיים של המשתמשים. לאחר מכן, לאותם גורמים יש מספיק מידע כדי למצוא במקומכם את הכספים שלכם. חלק מהם גובים על כך כסף וחלק מעבירים את המידע לסוכני ביטוח או חברות ביטוח.

איך לאתר כספים אבודים?

על מנת שתוכלו לאתר ולמצוא את הכספים האבודים שלכם, עליכם להיכנס לאתר הר הכסף הממשלתי של משרד האוצר או בנק ישראל (אותה מערכת) בכתובת הזו: itur.mof.gov.il. שימו לב שזה עם סיומת gov שזה אומר כי מדובר את אתר ממשלתי.

לאחר הכניסה לקישור זה, עליכם לבחור האם אתם רוצים לאתר חסכונות פנסיוניים או חשבונות בנק ופקדונות. לאחר מכן, אפשר לעבור בין 2 המערכות הללו.

לאחר מכן עליכם לבחור האם ברצונכם לחפש כספים אבודים על שמכם או על שם קרוב משפחה שנפטר.

האתר הממשלתי יבקש מכם להזין מספר תעודת זהות, תאריך הנפקת ת.ז., 2 שאלות אבטחה (דרכון ויציאה מהארץ). לאחר מכן, המערכת תחפש ותנסה למצוא אם יש לכם כסף אבוד.

אם מצאתם את הר הכסף האבוד שלכם, תוכלו לפנות אל הגוף המופיע ברשימה כדי לברר מה ניתן לעשות עם הכסף. האם למשוך אותו, להעביר לחשבון פעיל ועוד.